عکاسی تبلیغاتی چیست؟

عکاسی تبلیغاتی، نوعی از عکاسی است که با هدف تبلیغات یک محصول یا یک برند انجام می شود. عکاسی تبلیغاتی در بخشی هایی از تبلیغات که نیاز به تقویت و جذاب کردن متن مورد نظر است؛ استفاده می شود. مانند بروشور های تبلیغاتی، منوی غذا در رستوران ها و کافه ها و بیلبوردها.

عکاسی تبلیغاتی زمینه های مختلفی دارند که هم مورد استفاده ی عکاسان مدرن قرار می گیرند و هم عکاسان سنتی. عکس های تبلیغاتی برای فروش بیشتر محصول و نشان دادن کیفیت و کارایی محصول به کار می روند.

 

تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

عکاسی صنعتی سبکی از عکاسی است که، از خود محصول و بدون وسایل دیگر تصویر برداری می شود . این سبک از عکاسی بیشتر برای عکاسی از محصول برای قرار دادن در سایت های فروش آنلاین و کاتالوگ های تبلیغاتی استفاده می شود که هدف اصلی آن نشان دادن محصول و اجزا و ابعاد و کیفیت آن است.

عکاسی تبلیغاتی گرچه شاخه ای از عکاسی صنعتی است اما پر زرق و برق تر و دارای جذابیت بالایی است که در مخاطب ایجاد انگیزه و علاقه برای خرید محصول کند. تصاویر تبلیغاتی بیشتر در مورد به تصویر کشیدن یک ایده یا یک احساس هستند. به نسبت عکاسی صنعتی این نوع عکاسی دارای جنبهی عکاسی تبلیغاتی بیشتری هستند.

زمینه های مختف عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی زمینه های مختلفی دارد و برای مثال می تواند نمایی از خود محصول باشد یا می تواند از شیوه ی تولید آن در کارخانه باشد و همچنین می تواند از نحوه ی عملکرد یا نوع کارکرد آن باشد.

یک تصویر تبلیغاتی استاندارد و ویژگی آن

یک تصویر تبلیغاتی خوب و زیبا و استاندارد ویژگی های زیادی دارد که بتواند به خوبی محصول را به مخاطب نشان دهد. این تصاویر باید بتوانند به خوبی کیفیت، ابعاد، رنگ، ساختار و نوع محصول را مشخص کند و مغایرتی با محصول حقیقی نداشته باشد. همچنین عکس تبلیغاتی در کنار این نکات باید این ویژگی را داشته باشند که جذابیت و وضوح بالایی را نادیده گرفته نشود.

در این حالت یک عکاس تبلیغاتی حرفه ای به گونه ای از محصولات شما عکس برداری می کند که بیننده با دیدن تصویر جزئیات واضح و روشنی را از تصویر محصول مورد نظر دریافت می کند و هم جذب زیبایی و گیرایی بالای تصویر می شود.

زمانی که یک عکاس غیر حرفه ای را برای عکاسی از محصول خود انتخاب کند ممکن است در دو صورت خسارت ببنید:

  1. زمانی که عکاس جزئیات را نادیده بگیرد و صرفاً زیبایی تصویر را مورد توجه قرار دهد.
  2. زمانی که از زیبایی صرف نظر کرده و جزئیات را به خوبی نشان بدهد که این مورد منجر به شکست و جذب نشدن مخاطب به تبلیغ می شود.

توجه به نورپردازی و لنز در عکاسی تبلیغاتی

نور یکی از اجزای مهم در هر نوع و سبک از عکاسی می باشد. در عکاسی تبلیغاتی نیز می توان گفت مهم ترین عنصر یک عکس تبلیغاتی استاندارد نوع نور پردازی آن است. در این شرایط نیاز به ابزار و وسایل حرفه ای نورپردازی داریم.

همچنین لنز های گوناگونی برای عکاسی اصولی از محصولات مختلف وجود دارد که با توجه به دانش عکاس شما و اصول مختلف انتخاب می شود .

انواع مختلف عکاسی تبلیغاتی

عکاسی در زمینه ی سفید: در این نوع از عکاسی محصول بدون هیچ وسیله ای دیگر و به تنهایی در زمینه ای سفید قرار می گیرد . به دلیل فوکوس زیاد بر روی محصول نورپردازی در این نوع از عکاسی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

عکاسی دکوراتیو: در این شیوه ی تبلیغاتی محصول با اجزای دیگر طراحی می شوند و در کادری مشخص قرار می گیرند. طراحی دکوری خاص و جذاب ،ضمن دقت در نکات عکاسی استاندارد، می تواند به نتیجه ی کار کمک شایانی کند.

عکاسی فتومونتاژ: در این سبک از عکاسی، اجزای درونی محصول تصویر برداری می شوند و در آخر و با استفاده از برنامه ی ادیت عکس در کنار یکدیگر قرار می گیرند. در این روش شخص عکاس باید مهارت استفاده از برنامه ی اصولی را داشته باشد.

عکاسی ماکرو: این سبک برای اشیای گران قیمت و ارزشمند و همچنین برای محصولاتی که دارای جزئیات و نکات کوچکی هستند، که نیاز است مخاطب به خوبی به آن ها توجه کند، استفاده می شوند. برای استفاده از این سبک نیاز به لنز های قوی و حرفه ای دارید.

 

ثبت تصاویر متعدد از محصول

یکی از نکاتی که باید در هنگام تصویر برداری و ثبت عکس تبلیغاتی به آن توجه داشته باشیم، ثبت تصاویر متعدد از زوایای مختلف است که بعد از پایان کار بتوانید بهترین تصویر را انتخاب کنید.

ابزار مورد استفاده در عکاسی

فلاش یا فلش: فلاش وسیله ای است که برای نورپردازی از آن استفاده می شود. یک منبع قوی نوری که تصویر شما بدون آن فاقد گیرایی و جذابیت است.

 

پایه ی فلاش: اگر تا به حال عکاسی کرده باشید می دانید که ثابت نگه داشتن فلش کاری سخت و طاقت فرساست. پایه ی فلش به شما کمک می کند که تا منبع نوری را ثابت کنید و به خوبی بتوانید از سوژه ی مورد نظر تصاویر مورد نظر را ثبت کنید.

چتر: وسیله ای شبیه به چترهای معمولی در رنگ های سفید، نقره ای ، طلائی و مشکی که برای انعکاس نور استفاده می شود.

رفلکتور یا بازتابنده: وسیله ای که برای روشن کردن نقاط تاریک تصویر و بازتابیدن نور از نقاط مختلف استفاده می شود.

ویرایش نهایی تصویر

این مرحله به قدری حائز اهمیت است که اگر فرد مسئول در انجام درست آن کوتاهی کند، تمامی زحمات مراحل گذشته را پایمال کرده است و اگر این مرحله را انجام ندهید تصویر شما فاقد اهمیت و نکات استاندارد عکاسی اصولی می باشد.

اگر این مرحله را به خوبی انجام دهید علاوه بر اینکه تصویر شما دارای جذابیت بصری بیشتری می شود؛ می تواند حس بیشتری را به مخاطب القا کند و ارتباط بهتری با بیننده برقرار کند.

عکاسی تبلیغاتی چیست ؟

هنگامی که به یک آگهی تبلیغاتی نگاه می‌کنید اولین چیزی که می‌بینید چه چیزی است؟ آیا نوشته‌های تبلیغ است؟ به احتمال زیاد خیر. اکثر مردم اولین چیزی که در یک آگهی تبلیغاتی می‌بینند عکس‌های آن آگهی است. اغلب اوقات نیز همین تصاویر هستند که باعث می‌شوند مشتری نوشته‌های آگهی را بخواند. سوال اینجایست که عکاسی تبلیغاتی چیست ؟ عکاسی تبلیغاتی، عکس گرفتن از محصولات و یا سرویس‌های یک شرکت می‌باشد. این عکس‌ها علاوه بر اینکه باید خیلی جذاب و با کیفیت باشند، باید بیننده را هم به خودشان جذب کنند.

یک عکس علاوه بر اینکه باید مشتری را به یک تبلیغات جلب کند بلکه باید باعث شود مشتری محصول و یا سرویس موردنظر را هم خریداری کند. چندین روش برای عکاسی از یک محصول و یا سرویس برای آگهی تبلیغاتی وجود دارد. یک عکاس تبلیغاتی می‌تواند هنگام استفاده از یک محصول از آن عکاسی کند و یا در مقابل یک پس زمینه خالی این کار را انجام دهد. برای افزایش جذابیت و جلب توجه مشتری می‌توانید از محصولات در شرایط و یا محیط غیرعادی هم عکاسی کنید.

عکاسی از خدمات و سرویس‌ها ممکن است کمی سخت‌تر باشد اما شدنی است. برای مثال می‌توانید از زندگی بدون این محصول عکاسی کنید و یا از افراد حرفه‌ای استفاده کنید که در استفاده از سرویس مذکور حرفه‌ای هستند. عکس های تبلیغاتی معمولا در تبلیغات چاپی استفاده می‌شوند ولی در فضای آنلاین، روی بیلبوردها و حتی تبلیغات تلویزیونی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۴ اشتباه در رتوش که عکس‌های شما را خراب می‌کند

مراحل انجام عکاسی تبلیغاتی چیست ؟

یک عکاس تبلیغاتی برای اینکه نحوه عکاسی از یک محصول یا سرویس را تشخیص دهد در ابتدا باید بداند به چه نوع عکس‌هایی نیاز دارد و هدف از عکاسی تبلیغاتی چیست ؟ برای این کار باید قبل از شروع عکاسی با مشتریان خودتان جلسه‌ای برگزار کنید. در طول این جلسه مشتری باید به صورت واضح به عکاس بگوید چه نوع عکس‌هایی نیاز دارد و قصد دارد چه پیامی را با تبلیغات منتقل کند. پس از اینکه متوجه شدید مشتری چه چیزهایی نیاز دارد، می‌توانید برای عکس گرفتن آماده شوید.

این مرحله شامل گرفتن محصول و تمام لوازم مرتبط با آن می‌باشد. عکاس تبلیغاتی باید مکان عکاسی را هم مشخص کند. بسته به نوع عکاسی و همچنین نوع محصول عکس‌ها ممکن است در فضای آزاد و یا داخل استودیو گرفته شوند. همچنین برای عکاسی تبلیغاتی می‌توانید از مدل هم استفاده کنید. برای مثال می‌توانید درحالی که محصول را در دست دارند و یا از آن استفاده می‌کنند از آن‌ها عکاسی کنید.

 

پس از اینکه همه چیز آماده بود، عکاس تبلیغاتی چندین عکس می‌گیرد. در واقع اینکه یک عکاس حرفه‌ای طی یک جلسه عکاسی چندصد و یا حتی چند هزار عکس بگیرد موضوع عجیبی نیست. اما فقط چند عدد از این عکس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا خیلی از این عکس‌ها نقص‌های مختلفی دارند.

چگونه استودیوی عکاسی صنعتی با کمترین تجهیزات بسازیم؟

 

یکی از شرح وظایف عکاس‌های تبلیغاتی رتوش عکس می‌باشد. برای مثال برخی عکس‌ها باید کراپ شوند و یا رنگ آن‌ها اصلاح شود. همچنین می‌توانید در این مرحله از عکاسی تبلیغاتی از افکت‌های دیگری هم استفاده کنید. برای مثال هنگام عکاسی از یک آبمیوه با طعم سیب می‌توانید با نرم‌افزارهای ویرایش عکس یک سیب هم داخل عکس قرار دهید. به این صورت علاوه بر اینکه تصویر از لحاظ بصری خیلی زیباتر خواهد بود بلکه مزه سیب تازه را هم به کاربر القاء می‌کند.

 

اهمیت بازاریابی بصری و عکاسی تبلیغاتی در دنیای کسب‌وکار امروز بر کسی پوشیده نیست. مسئله‌ای که روز به روز بر اهمیت آن افزوده می‌شود. اما عکاسی تبلیغاتی چیست؟ چگونه بر کسب و کار ما تاثیر می‌گذارد؟ چه انواعی از عکاسی تبلیغاتی وجود دارد؟

این‌ها تنها بخشی از سوالاتی است که باید به آن‌ها پاسخ بدهیم. پیش از این در مقاله‌ای جداگانه به آموزش عکاسی تبلیغاتی پرداختیم. اما در این مقاله سعی کرده‌ایم به طور جامع به انواع عکاسی تبلیغاتی بپردازیم. با ما همراه باشید.

به چه چیزی عکاسی تبلیغاتی می‌گویند؟

همانطور که می‌دانید، شما یک فرصت هفت ثانیه‌ای دارید که توجه مشتریان خود را جلب کنید. بنابراین عکس‌های تبلیغاتی شما باید این قابلیت را داشته باشند که در این مدت زمان کوتاه مشتریان را مجذوب خود کنند.

اما عکاسی تبلیغاتی چیست و به چه چیزی عکس تبلیغاتی می‌گویند؟ عکاسی تبلیغاتی به معنای ثبت تصاویری است که ویژگی‌ها، زیبایی‌شناسی، فضا و احساسات مربوط به یک محصول، برند، کسب و کار یا خدمات را برای بینندگان برجسته می‌کنند.

شرکت‌ها و کسب‌ و کارها به دنبال آن هستند که با عکس‌های تبلیغاتی نیاز به خرید را در مشتریان خود ایجاد کنند. عکس‌های تبلیغاتی عالی یک داستان فربینده را از طریق تصاویر سبک‌پردازی‌شده، رنگ‌ها، نورها و قاب‌بندی‌های هوشمندانه را روایت می‌کنند.

این عکس‌ها به این ترتیب موفق می‌شوند که توجه مشتریان را جلب و آن‌ها را به سمت خرید سوق بدهند. بنابراین در برخورد با عکس‌های تبلیغاتی که می‌گیریم باید این سوال‌ها را از خودمان پرسیم که آیا عکس‌های ما به اندازه‌ی کافی زیبا، جلوه‌برانگیز، مد روز هستند؟

آیا می‌توانند به خوبی ویژگی یا خصوصیت‌های خاص محصول ما را بازتاب بدهند؟ آیا احساسی را در بینندگان ما بر می‌انگیزانند؟‌آیا باعث می‌شوند که محصولات ما در نظر مخاطبان جذاب و هیجان‌انگیز برسند؟

آموزش عکاسی تبلیغاتی و صفر تا صد آن

باید بدانید که صرف هزینه برای تهیه عکس‌های تبلیغاتی با کیفیت، یک سرمایه‌گذاری بهینه برای کسب و کار شما است. از هزینه‌ی بالا برای عکاسی تبلیغاتی واهمه نداشته باشید. بلکه بجای آن سعی کنید به این فکر کنید که چگونه بهترین عکس‌های تبلیغاتی را برای تبلیغ برند و کسب و کار خود تهیه کنید.

برای آنکه بتوانیم عکاسی تبلیغاتی خلاقانه و موثری برای کسب و کار خود انجام بدهیم، لازم است قبل از هر چیز با انواع عکاسی تبلیغاتی آشنا شویم. اینکه انواع عکاسی تبلیغاتی چیست و هر کدام از آن‌ها چه تفاوتی با یک‌دیگر دارند؟ در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین انواع عکاسی تبلیغاتی می‌پردازیم.

عکاسی تبلیفاتی چیست

انواع عکاسی تبلیغاتی چیست؟

از عکاسی تبلیغاتی به روش‌های مختلفی برای تبلیغات یک محصول یا برند استفاده می‌شود. عکس‌های تبلیغاتی برای موارد متنوعی مانند بازاریابی داخلی، مجله‌ها، عکس‌های مورد استفاده در تبلیغاتی تلویزیونی، شبکه‌های مجازی، وب‌سایت‌ها، بلیبورها، بنرها و… بکار می‌روند.

در مقاله‌های بعدی سعی می‌کنیم به هر کدام از این موارد کاربرد عکاسی تبلیغاتی بپردازیم. اما در اینجا می‌خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که انواع عکاسی تبلیغاتی چیست؟

عکاسی تبلیغاتی یک عرصه‌ی بسیار وسیع است که انواع مختلفی را پوشش می‌دهد. هر کدام از این انواع عکاسی تبلیغاتی در فرایند بازاریابی بصری کسب‌وکارها و مشاغل مختلفی کاربردهای غیر قابل انکاری دارند

عکاسی تبلیفاتی چیست

هر کدام از این انواع عکاسی تبلیغاتی تخصص‌ها و مهارت‌های ویژه‌ی خود را نیاز دارند. باید بدانید که عکس‌های تبلیغاتی بی‌کیفیت به سرعت فراموش می‌شوند. آشنایی با انواع عکاسی تبلیغاتی به شما کمک می‌کند تا از بهترین عکس‌های تبلیغاتی را با توجه به کسب و کار خود استفاده بکنید.

لازم به ذکر است که برخی از این مدل‌های عکاسی تبلیغاتی که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم خود به زیر مجموعه‌های مختلفی مختلفی تقسیم می‌شوند. به عنوان مثال عکاسی تبلیغاتی از محصول باتوجه به نوع کالا به در انواع مختلفی قرار می‌گیرد.

برای نمونه عکاسی تبلیغاتی از کفش و عکاسی تبلیغاتی از لباس به عنوان دو مدل متفاوت عکاسی تبلیغاتی شناخته می‌شوند. با این توضیحات به سراع انواع عکاسی تبلیغاتی می‌رویم و کاربردهای‌شان می‌رویم.

عکاسی غذا

بله، این مدل از عکاسی تبلیغاتی ممکن است شما را به یاد افرادی بیندازد که در اینستاگرام از غذای خود عکس می‌گذارند. عکس‌هایی که گاهی اوقات هوس یک غذای خاص را در ما بر می‌انگیزاند.

عکاسی تبلیفاتی چیست

عکاسی از غذا یک مقوله‌ی تخصصی و بسیار جذاب در عکاسی تبلیغاتی است. صنعت غذا همیشه یک صنعت محبوب بوده و طی دهه‌های گذشته به سرعت رشد کرده است. بنابراین در صنعت غذاها شاهد رقابت بسیار نزدیکی هستیم.

شما شاید به عنوان یک آشپز حرفه‌‌ای قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار خانگی دارید. یا اینکه به تازگی رستوران یا فست‌فود کوچکی را تاسیس کرده‌اید و در صفحه‌ی اینستاگرام خود قصد تبلیغ دارید.

عکاسی تبلیفاتی چیست

همچنین ممکن است در صنعت غذایی صاحب یک برند باشید یا در صنایع غذایی مشغول به فعالیت باشید. صدها کسب‌وکار کوچک و بزرگ می‌توانیم نام ببریم که در ارتباط با صنعت غذا و مواد غذایی قرار می‌گیرند.

  • مقاله مرتبط با این مقاله: آموزش عکاسی تبلیغاتی از غذا ؛ صفر تا صد و همه چیز در مورد آن

در همه‌ی این کسب‌وکارها بازاریابی بصری از اهمیت بسیار بالایی برخورد دارند. مشتریان شما با دیدن تصاویر اشتیاقشان برانگیخته می‌شود. پس تا می‌توانید باید عکس‌های زیبا، فریبنده و لذت‌بخشی از غذاهای خود بگیرید و آن‌ها را با بینندگان خود به اشتراک بگذارید.

عکاسی معماری

عکاسی معماری شامل عکسبرداری از فضا به قصد اهداف تبلیغاتی است. از عکاسی معماری برای نشان دادن طراحی‌های یک معمار یا نمایش جذابیت‌های یک فروشگاه خرده‌فروشی، به تصویر کشیدن فضای یک شرکت و… استفاده می‌شود.

از عکاسی معماری همچنین برای تبلیغ رستورن‌ها، مشاغل مربوط به املاک و مستغلات و همچنین تبلیغ سازه‌های شهری استفاده می‌شود.

در واقع هدف اصلی عکاسی تبلیغاتی معماری ایجاد تاثیر مثبت بر خریداران احتمالی امکلاک است. همچنین شرکت‌های معماری از عکاسی تبلیغاتی برای معرفی و تبلیغ پروژه‌های خود استفاده می‌کنند.

عکاسی تبلیفاتی چیست

عکاسی از فضاهای داخلی را هم می‌توان در زیرشاخه‌ی عکاسی معماری گنجاند. در واقع غکاسی معماری و عکاسی فضاهای داخلی، به معنای گرفتن تصاویری از سازه‌ها، ساختمان‌ها، فضاهای داخلی یک رستوران، خانه یا هر مکان دیگری است.

عکاسان تبلیغاتی با استفاده از تکینک‌های نورپردازی زیبایی‌های ساختمان‌ها، سازه‌ها و فضاهای داخلی را برای مخاطبان خود به تصویر می‌کشند.

هر ساختمان یا سازه‌ای برای خود روحیه و شخصیتی دارد. بنابراین یک عکس تبلیغاتی خوب نه تنها باید جذاب و خیره‌کننده باشد بلکه باید این ویژگی‌ها را نیز به تصویر بکشد.

در عکاسی معماری شما باید به ببینندگان خود این اجازه را بدهید که احساس مشترکی درباره‌ی یک مکان داشته باشند.

عکاسی خودرو

عکاسی تبلیغاتی خودرو توسط کمپانی‌های تولیدکننده و نمایندگی‌های خودرو انجام می‌شود. این شرکت‌ها برای تبلیغ یک خودروی جدید یا قدیمی، معرفی ویژگی‌ها و همچنین مزایای آن‌ها از عکاسی تبلیغاتی بهره می‌برند. آن‌ها با استفاده از عکاسی تبلیغاتی جذاب و هیجان‌انگیز بر اشتیاق مشتریان بالقوه‌ی خود تاثیر می‌گذارند.

عکاسی تبلیغاتی خودرو دو هدف اصلی دارد: یک آنکه مزایای عملی خودرو به مشتریان معرفی شود. دوم اینکه این احساسات و تصورات مشتریان را از طریق برجسته کردن زیبایی اتوموبیل و ویژگی‌های ظاهری آن برانگیخته شود.

به چه جیزی عکاسی تبلیغاتی می‌گویند

تصاویر به عنوان نقطه اتصالی حیاتی میان شرکت‌ها و مشتریان عمل می‌کنند. در صنعت خودروسازی نیز این مسئله دیده می‌شود. چرا که در دنیای امروز، خرید یک ماشین حتی به شکل آنلاین صورت می‌گیرد. بنابراین انتخاب تصاویر مناسب بیش‌تر از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

همچنین شرکت‌هایی که خودروی اجاره‌ای به مشتریان خود می‌دهند، از عکاسی تبلیغاتی استفاده‌ی بسیاری می‌کنند. بسیاری از مشتریان این شرکت‌ها فقط با دیدن تصاویر، یک خودرو را به خودروی دیگر یا یک کمپانی را به کمپانی دیگر ترجیح می‌دهد.

به چه چیزی عکاسی تبلیغاتی می‌گویند

بنابراین عکاسی تبلیغاتی از خودرو فقط به قصد تبلیغ یک اتوموبیل صورت نمی‌گیرد. بلکه کمپانی‌های تولیدکننده و نمایندگی‌ها با استفاده از تبلیغات خود و بازاریابی بصری مشتریان خود را مجاب می‌کنند که به سراغ آن‌ها بیایند.

عکاسی جواهرات

عکاسی جواهرات قلب صنعت جواهرات را تشکیل می‌دهد. ما عکس‌های جواهرات را هر روز در بروشورها، مجله‌ها، تبلیغات دیجیتالی و کانال‌ها و صفحه‌های شبکه‌های مجازی می‌بینیم. عکس‌هایی که توسط مشاغل مربوط به جواهرات و زیورآلات تهیه می‌شوند.

در صنعت جواهرات رقابت بسیار زیاد و تنگاتنگی وجود دارد. بازاری که محصولات آن نه تنها زیبا و شیک هستند بلکه نماد‌ی از موقعیت اجتماعی افراد را نمایش می‌دهند.

به چه جیزی عکاسی تبلیغاتی می‌گویند

به همین دلیل برندها و طراحان جواهرات به تبلیغت بصری متوسل می‌شوند تا به این ترتیب محصولات خود را به بهترین شکل به مخاطبان خود معرفی کنند.

  • مقاله مرتبط با این مقاله: آموزش عکاسی از طلا و جواهر و نکاتی که باید بدانیم: راهنمای جامع و کامل

عکاسی از جواهرات از چالش ‌برانگیزترین انواع عکاسی تبلیغاتی محسوب می‌شود. عکاسی از فلزات گرانبها و سنگ‌های قیمتی بسیار مشکل است. عکاسانی که علاقه‌مند به فعالیت در صنعت جواهرات هستند باید تکنیک‌های عکاسی تبلیغاتی خلاقانه را به بهترین شکل فراگرفته باشند.

همچنین باید با ترفندهای مخصوص عکاسی از جواهرات آشنایی لازم را پیدا کنند. علاوه بر این برای عکاسی تبلیغاتی خلاقانه از جواهرات نیاز به ایده‌های منحصربفرد و ویژه‌ای دارید.

به چه جیزی عکاسی تبلیغاتی می‌گویند

عکاسی از محصول

عکاسی از محصول در همه جا وجود دارد. هربار که وارد یک فروشگاه اینترنتی می‌شوید، مجله‌ای را ورق می‌زنید یا در سطح شهر پیاده‌روی می‌کنید عکسی از محصولات مختلف را می‌بینید.

عکاسی از محصول در کسب‌وکارهایی که محصولی را ارائه می‌دهند، بسیار کاربرد دارد. شرکت‌های تولیدی از دهه‌های گذشته از این شاخه‌ی عکاسی تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

خوب است بدانید که ۹۹ درصد از کل خریدهای مشتریان نه از روی نیاز بلکه از طریق یک واکنش احساسی انجام می‌گیرد. مردم بر اساس احساسی که محصولات در آن‌ها ایجاد می‌کند خرید انجام می‌دهند.

به چه جیزی عکاسی تبلیغاتی می‌گویند

بنابرین دست گذاشتن بر روی حالات و احساسات نکته‌ی اساسی در بازاریابی بصری است. ما باید عکس‌هایی از محصولات خود تهیه کنیم که احساسی را در مشتریانمان برانگیزاند.

هر چقدر که محصولات تولیدی شما ممتاز، کارآمد و درجه یک باشند بدون توجه به عکاسی تبلیغاتی به موفقیت نخواهید رسید. در هیچ‌کدام از مدل‌های تبلیغاتی مختلف به اندازه‌ی عکاسی تبلیغاتی از محصول رقابت نزدیکی وجود ندارد.

بنابراین به بهترین فروشندگان کالا توصیه می‌‌کنیم که از عکاسی محصول حرفه‌ای برای رقابت در بازار سال ۲۰۲۱ استفاده کنند. چرا که شما با کمک عکس‌های تبلیغاتی جذاب و خلاقانه می‌توانید مشتریان را ترغیب کنید که از میان رقبای بسیاری که دارید شما را انتخاب کنند.

به چه جیزی عکاسی تبلیغاتی می‌گویند

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی گرفتن عکس از ارتفاع با دوربینی است که بر روی یک هواپیما، هلیکوپتر، بالون، موشک و یا وسیله‌ای مشابه نصب یا به صورت دستی نگه داشته شده است.

استفاده از تصاویر هوایی در تبلیغات باعث می‌شود در نزد مشتریان خود حرفه‌ای‌تر بنظر برسید. همچنین می‌توانید حس ماجراجویی را در بینندگان خود ایجاد کنید.

به عنوان مثال یک عکس هوایی را تصویر کنید که از زمین گلف یا هتل تفریحی خود گرفته‌اید. این عکس‌ها باعث می‌شوند مشتریان برای تعامل با کسب‌وکار شما هیجان داشته باشند.

به چه جیزی عکاسی تبلیغاتی می‌گویند

عکس‌های سنتی فقط می‌توانند قسمتی از یک خانه یا ساختمان را ثبت کنند. در واقع در عکاسی سنتی مشتریان شما مجبور بودند عکس‌های زیادی را کنار هم قرار دهند تا ببینند ملک شما چگونه بنظر می‌رسد. اما با عکاسی هوایی می‌توانید تصاویری خیره کننده و با کیفیت بالا از کل املاک خود ثبت کنید.

همچنین عکاسی هوایی برای تبلیغ مکان‌های تفریحی، زمین‌های بازی، پارک‌های گردشگری و مواردی از این دست بسیار مناسب هستند.

اگر مشتریان در صفحه‌ی اصلی وب‌سایت گردشگری شما عکس‌های هوایی ببینند با حس هیجان بیش‌تری از سایت شما بازدید خواهند کرد. بنابراین اگر کسب و کاری در زمینه‌ی ساخت و ساز و فروش املاک دارید یا در زمینه‌ی گردشگری مشغول به فعالیت هستید، عکاسی هوایی تبلیغاتی گزینه‌ای بسیار کارآمد برای شما است.

به چه جیزی عکاسی تبلیغاتی می‌گویند

عکاسی از سبک زندگی

به نوعی از عکاسی می‌گویند که هدف آن ثبت تصاویر از آدم‌ها در موقعیت‌ها یا رویدادهای زندگی واقعی است. عکاسی از سبک زندگی یکی از مدل‌های جذاب و قصه‌گوی عکاسی تبلیغاتی به حساب می‌آید.

در این نوع عکاسی هدف همیشه این است که تصویر سوژه‌ها را در بهترین لحظه ثبت کنیم. عکس‌هایی که در این سبک گرفته می‌شوند در تبلیغات و همچنین فروش محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین این عکس‌ها در بروشورها، مجله‌ها، بیلبوردها، وب‌سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی نیز کاربرد دارند. با عکاسی از سبک زندگی می‌توانیم داستان‌های جذابی برای رسیدن به اهداف تبلیغاتی‌مان روایت کنیم.

عکاسی تبلیفاتی چه چیزی است

در واقع شما با استفاده از عکاسی سبک زندگی فقط آنچه را که می‌فروشید به مشتریان خود نشان نمی‌دهید. بلکه به آن‌ها نشان می‌دهید که چگونه با انتخاب برند شما می‌توانند زندگی خود را بهبود ببخشند.

شما با استفاده از عکاسی از سبک زندگی می‌توانید احساس‌ و محتوای برند خود را به بینندگانتان منتقل کنید. این عکس‌ها تصویری از برند شما می‌سازند که در فروش محصولات شما تاثیر قابل توجهی می‌گذارد.

عکاسی تبلیفاتی چه چیزی است

همچنین اگر مجموعه‌ای از محصولات مرتبط تولید می‌کنید (مانند کالاهای مربوط به سفر)، با استفاده از عکاسی از سبک زندگی بجای تمرکز بر یک محصول می‌توانید مجموعه‌ی محصولات خود را تبلیغ کنید. عکس‌های تبلیغاتی فریبنده از سبک زندگی به شما کمک می‌کند که نام برند خود را در ذهن مخاطبانتان ماندگار کنید.

عکاسی سفر

این نوع عکاسی معمولا برای نمایش زیبایی‌های مناظر طبیعی و یا به تصویر کشیدن ویژگی‌های مکان‌های تاریخی بکار می‌رود. یکی از جذاب‌ترین مدل‌های عکاسی که به شما اجازه می‌دهد زندگی‌ها و فرهنگ‌های مختلف را نیز ثبت کنید.

یکی از کاربردهای رایج عکاسی سفر در برندینگ شخصی است. آدم‌هایی که زندگی‌شان در سفرهای متنوع و هیجان‌انگیز به مکان‌های بکر و دیدنی و جابجایی میان شهرها و کشورهای مختلف می‌گذرد و دوست دارند شرح سفرهای خود را در قالب تصاویری چشم‌نواز با مخاطبان خود به اشتراک بگذارند.

عکاسی تبلیفاتی چه چیزی است

این آدم‌ها برای برندنیگ فعالیت ماجراجویانه‌ای که انجام می‌دهند نیاز دارند مهارت‌های عکاسی سفر را بیاموزند یا اینکه عکاسی را با خود همراه کنند. همچنین یادگیری ترفندهای عکاسی تبلیغاتی از سفر برای عکاسانی که به عکس گرفتن از مکان‌های ناشناخته و فرهنگ‌ها و جفرافیاهای مختلف علاقه دارند فواید زیادی دارد.

هر کدام از این دو گروه به فعالیت مورد علاقه‌ی خود یعنی سفر کردن می‌پردازند و با عکاسی می‌توانند خاطرات خود را با بینندگانشان به اشتراک می‌گذارند. علاوه بر این آن‌ها می‌توانند با استفاده از عکاسی تبلیغاتی سفر برای خود برندینگ شخصی ایجاد کنند و از این طریق درآمد مناسبی داشته باشند.

عکاسی تبلیفاتی چه چیزی است

همچنین شرکت‌های گردشگری که تورهای مسافرتی برگزار می‌کنند از طریق عکاسی سفر مشتریان خود را مجاب می‌کنند که برای سفرهای تفریحی خود آن‌ها را انتخاب کنند.

عکاسی ۳۶۰ درجه

عکاسی ۳۶۰ درجه نوع جدیدی از عکاسی تبلیغاتی است که بسیاری از کسب و کارها در روند بازاریابی و فروش خود از آن استفاده می‌کنند. کاربرد اصلی عکاسی تبلیغاتی ۳۶۰ درجه در فروش محصول و کالاهای فیزیکی است.

برای مشاغلی که که کالا یا محصولاتی را تولید می‌کنند عکاسی تبلیغاتی ۳۶۰ درجه نتایج چشمگیری را به همراه خواهد داشت. مشتریان شما اولین چیزی که در جست و جوی آن هستند یک تصویر مناسب از محصول شما است. عکاسی ۳۶۰ درجه این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تصاویر ۳۶۰ درجه محصول مجموعه‌ای از عکس‌های ثابت از یک محصول هستند. عکس‌های تعاملی ۳۶۰ درجه امکان ایجاد یک تصویر کاملا قابل کنترل را برای مشتریان فراهم می‌کند.

مشتری به سادگی موس کامپیوتر خود را بر روی محصول حرکت می‌دهد و هر قسمت از محصول را بررسی می‌کند. در واقع عکاسی ۳۶۰ درجه این احساس را به مشتری می‌دهد که محصول واقعی را در دست خود گرفته است. در نتیجه با استفاده از عکس‌های ۳۶۰ درجه می‌توانید حس اعتماد مشتریان را به خود را جلب کنید.

اگر یک فروشگاه آنلاین دارید عکاسی ۳۶۰ درجه گزینه‌ای بسیار مناسب برای کسب و کار شما است. شما با استفاده از این نوع عکاسی تبلیغاتی می‌توانید تصاویری واضح از تمام اجزای محصول خود را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

عکاسی تبلیفاتی چه چیزی است

مشتریان نیز هنگام دیدن عکس‌های ۳۶۰ درجه وقت بیش‌تری را صرف دیدن عکس‌ها می‌کنند و می‌توانند ویژگی‌های خاص محصول‌های شما را با دقت مشاهده کنند.

عکاسی سیاه و سفید

عکس‌های سیاه و سفید در تبلیغات می‌توانند کارآیی و تاثیر چشم‌گیری داشته باشند. یک عکس ارزش هزار کلمه را دارید. درباره‌ی عکس‌های سیاه و سفید خلاقانه می‌توان گفت که این عکس‌ها می‌توانند با میلیون‌ها آدم با شدت بیش‌تری ارتباط برقرار کنند.

برخی از مشهورترین عکس‌های سبک‌زندگی و فشن بهترین کارهای خود را به صورت سیاه و سفید ارائه کرده‌اند. در واقع می‌توان ادعا کرد که عکس‌های سیاه و سفید در برخی موارد از عکس‌های رنگی چشمگیرتر هستند.

عکس‌های سیاه و سفید تبلیغاتی، می‌توانند قدرت دراماتیک بسیاری داشته باشند. این عکس‌ها می‌توانند بینندگان خود را مجاب کنند که برای ثانیه‌های زیادی چشم از آن‌ها برندارند.

عکاسی تبلیفاتی چه چیزی است

همچنین عکس‌های سیاه‌ و سفید معمولا رویکردی مینمالیستی،‌ خلاقانه دارند. تصاویری که همزمان می‌توانند قابل تامل، زیبا و برانگیزاننده باشند.

طیق یک مطالعه‌ی جدید توسط Journal of Consumer Research، تبلیغات سیاه و سفید باعث می‌شوند تا مشتریان روی ویژگی‌های اساسی محصول تمرکز کنند. تصاویر سیاه و سفید می‌توانند توجه بینندگان را به سمت اجزای انتزاعی، اساسی و مشخص یک محصول سوق بدهند.

در یک مطالعه، به مشتریان عکس‌های سیاه و سفید و رنگی از چهار جفت کفش نشان دادند و از آن‌ها خواستند که آن‌ها را در دو گروه دسته‌بندی کنند. مشتریانی که تصاویر سیاه و سفید را مشاهده کرده بودند، کفش‌ها را نه از روی طراحی ظاهری بلکه بر اساس کارکردشان تقسیم کردند.

به عبارت دیگر مصرف‌کنندگان تمایل داشتند که وقتی رنگی وجود ندارد بر روی ویژگی‌های اساسی محصول تمرکز کنند.

اکنون می‌دانیم که مهم‌ترین انواع عکاسی تبلیغاتی چیست و با هر کدام از آن‌ها آشنایی‌ای پیدا کردیم. در نتیجه  می‌توانیم برای عکاسی تبلیغاتی کسب و کار خود استراتژی‌های مناسبی را پیاده کنیم. البته سعی می کنیم در ادامه در مقاله‌هایی جداگانه به هر کدام از این انواع عکاسی تبلیغاتی بپردازیم.

عکاسی تبلیفاتی چه چیزی است

اما تا پیش از این به سوال فکر کنید که کدام یک از این انواع عکاسی تبلیغاتی بیش‌ترین سازگاری را با کسب و کار شما دارند؟‌ نیازی نیست که تنها یک نوع از این مدل‌ها را برای تبلیغات و بازیابی خود انتخاب کنید. شما می‌توانید با استفاده از چند مورد از انواع عکاسی تبلیغاتی، بهترین استراتژی‌ها را برای تبلیغ برند خود اجرا کنید.

به عنوان مثال اگر استارتاپی در رابطه با محصولات و کالاهای مسافرتی دارید می‌توانید با ایده‌هایی خلاقانه از عکاسی محصول، عکاسی سفر و عکاسی از سبک زندگی به طور همزمان و در شکل‌های متفاوت بهترین استفاده را بکنید.

عکاسی تبلیغاتی ، نوعی عکاسی چالش برانگیز است که به طور همزمان از چند فرم هنری مختلف بهره می‌گیرد. یک عکاس تبلیغاتی ، علاوه بر داشتن احساس قوی باید توانایی درک متقابل و درست از خواست، ذائقه و نیاز کارفرمای خود را نیز داشته باشد. کار کردن با کسانی که کارشان تجارت و بازرگانی است و برای ارائه محصولات خود وسواس خاصی دارند، یکی دیگر از جنبه‌های مشکل این نوع از عکاسی است. بدون شک یک عکاس تبلیغاتی با استعداد، سهم ویژه‌ای در موفقیت تجاری کارفرمای خود ایفا خواهد کرد. در این محتوا از وب‌سایت استودیو نماد قصد داریم درباره عکس‌ها و عکاسی تبلیغاتی مطالب مفیدی را به شما ارائه دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

عکاسی تبلیغاتی چیست ؟

وقتی به یک تبلیغ نگاه می‌کنید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند چیست؟ آیا در وهله‌ی اول، به حرف‌ها و نوشته‌ها نگاه می‌کنید؟ قطعا نه!

اگر شما مثل عموم مردم باشید، اولین چیزی که توجه شما را در یک آگهی تبلیغاتی به خود جلب می‌کند، تصویر و عکس موجود در آگهی خواهد بود. بیشتر اوقات یک عکس، سرنوشت آگهی تبلیغاتی را تعیین می‌کند و افراد با توجه به کیفیت و قابل توجه بودن تصویر، به سایر اجزاء تبلیغ نگاه و توجه می‌کنند.

استفاده از جنبه‌های گرافیکی مانند عکس در تبلیغات، باعث بالا رفتن شانس آگهی برای دیده شدن توسط مخاطب می‌شود. عکس تبلیغاتی ، به معنای گرفتن عکس از یک محصول یا خدمات به منظور معرفی و تبلیغ آن است.

البته عکس تبلیغاتی ، نباید تنها با کیفیت و فریبنده باشد ؛ بلکه باید چشم‌نواز، سرگرم کننده و جذاب نیز باشد. یک عکس تبلیغاتی نباید فقط توجه مشتری را جلب کند، بلکه باید بتواند مشتری را متقاعد کند که به این خدمات یا کالا نیاز دارد!

تنها چند روش محدود برای برداشت  یک عکس تبلیغی مناسب وجود دارد. عکس تبلیغاتی از کالاها را می‌توان در حین استفاده و کاربرد آنها و یا بر روی یک زمینه خالی و سیاه برداشت. برای اضافه کردن جذابیت بصری و تحریک حس کنجکاوی مخاطب، ممکن است محصول را در یک موقعیت یا مکان غیر معمول نمایش دهیم.

عکاسی از خدمات نسبت به عکاسی از محصول، مقداری چالشی‌تر اما شدنی است! یک روش ساده این است که در تصویر، زندگی عادی بدون آن خدمات خاص را نشان دهید. مبالغه کردن هم یکی دیگر از راه‌های گرفتن عکس تبلیغاتی از خدمات است.

عکس‌های تبلیغاتی ، عموما به منظور چاپ گرفته می‌شوند، به عنوان مثال، چاپ در روزنامه یا چاپ یک مجله تبلیغاتی، هرچند در فضای مجازی یا تلویزیون و مانند آن هم، از عکس تبلیغاتی استفاده می‌شود.

 

یک عکاس تبلیغاتی چکار می کند؟

یک عکاس تبلیغاتی حرفه‌ای، برای آنکه بتواند یک عکس تبلیغی مناسب بگیرد، باید بداند که به چه نوع عکسی نیاز دارد؟ چنین آگاهی و دانشی، مستلزم داشتن درک مناسب و یک گفتگوی کامل و واضح با کارفرما یا سفارش دهنده‌ی عکس است.

در این گفتگو، کارفرما باید به صورت دقیق و شفاف، مشخص کند که به دنبال چه نوع عکسی است و می‌خواهد چه پیامی را از طریق عکس و تبلیغ خود به مخاطب منتقل کند. بعد از اینکه دو طرف به یک درک متقابل از تصویری که به دنبال آن هستند رسیدند، عکاس می‌تواند به فراهم سازی مقدمات برداشت عکس خود بپردازد.

مقدمات کار شامل فراهم سازی کالا و محصول توسط کارفرما و تولید کننده و همینطور تعیین محل عکاسی به وسیله عکاس است. بسته به نوع کالایی که قرار است تصویر آن توسط عکاس گرفته شود، محل عکاسی متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات مکان مناسب، یک فضای داخلی و گاهی یک مکان بیرونی یا فضای باز  خواهد بود.

تعیین محل عکاسی، همانطور که گفته شد به عهده و نظر عکاس است که با توجه به دانش و تجربه خود این تصمیم را می‌گیرد.

ممکن است از افراد مدل هم در یک عکس تبلیغاتی استفاده کنیم. مثلا مدل ممکن است در حال استفاده یا نگه داشتن کالای تبلیغی مورد نظر باشد. در مورد عکس از خدمات، معمولا خود سفارش دهنده و همکارانش سوژه عکس قرار می‌گیرند.

به محض فراهم شدن مقدمات کار، عکاس اقدام به برداشت چند تصویر اولیه از سوژه  و در حالت‌های مختلف می‌کند. متداول نیست که یک عکاس حرفه‌ای، صد یا دویست عکس در یک حالت از یک سوژه برداشت کند. تنها تعداد معدودی از عکس‌ها به درد بخور خواهند بود و بقیه دارای مشکل و بدون استفاده هستند.

مرحله بعد، روتوش و انجام کارهای گرافیکی روی عکس‌های برداشت شده و به طور کلی ویرایش آنهاست. استفاده از افکت‌های ویژه با کمک نرم‌افزار، از جمله کارهایی است که معمولا عکاس بر روی تصویر انجام می‌دهد. مثلا اگر یک لکه بر روی یک لیوان آب سیب باشد، به شدت از جذابیت کالا کم خواهد کرد. در اینجا لازم است عکاس با استفاده از نرم‌افزار، اثر لکه را از بین می‌برد تا حس طراوت یک سیب تازه را به مخاطب القا کند.

 

یک عکاس تبلیغاتی به چه دانش هایی نیاز دارد؟

صنعت تبلیغات، به شدت رقابتی است و موفقیت در این رشته، نیاز به برخی دانش‌ها و اطلاعات ضروری دارد. داشتن یک مدرک تخصصی و گذراندن دوره‌های ویژه، یکی از ضروریات کار یک عکاس حرفه‌ای تبلیغاتی است. وجود شم روانشناسی، اطلاعاتی راجع به بازاریابی و همچنین درک فرهنگی، از جمله چیزهایی است که برای موفقیت نیاز دارید. همچنین اصول حرفه‌ای عکاسی را هم نباید فراموش کنید!

شناخت رنگ، نور، افکت، نرم افزار، فهم زیباشناختی و جلوه‌های بصری را هم باید کسب کنید تا یک عکاس تبلیغاتی موفق شوید و البته سهم استعداد، هوش و تجربه را نیز نباید نادیده گرفت.

 

چطور یک عکس تبلیغاتی، روح و روان مخاطب را درگیر می کند؟

عکاسی و تبلیغات، رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. در واقع بیش از یک قرن است که صنعت تبلیغات از تصویر برای ارتباط با مخاطب بهره می‌گیرد. تا زمانی که تصویر به گونه‌ای اصیل حرف بزند و بر جنبه‌ها و احساسات انسانی ما تاثیر بگذارد، می‌تواند نقش اصلی را در تبلیغ و معرفی محصولات بازی کند؛ همانطور که عکس‌های آرشیوی برای بیش از 100 سال است این نقش را به عهده دارند.

خوشبخاته ما در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم، که دست ما را برای بازی کردن با احساس مخاطب از طریق عکس‌های دیجیتالی باز کرده است. زمانی که فرم و محتوا در یک عکس به طرز منسجمی، هماهنگ و ترکیب می‌شوند، بیان صریح تصویر، بهترین ابزار برای تبلیغ و معرفی یک کالا یا خدمات خواهد بود.

یک عکس چه به صورت دیجیتالی و در فضای مجازی و چه برای چاپ گرفته شده باشد، باید لحظه‌ای خاص و منحصربفرد را ثبت کند که راوی یک داستان و منتقل کننده یک پیام باشد؛ پیامی که در ضمیر و ذات محصول نهفته است یا کاری که آن محصول یا خدمات، قرار است برای مشتری انجام دهد. تصاویر دیجیتالی امکانات بیشتری برای اغراق در برخی ویژگی‌های سوژه را فراهم می‌کنند؛ هر چند همیشه بهتر است عکس ریشه در واقعیت‌هایی داشته باشد که مخاطب با آن ارتباط دارد و آن را تجربه کرده است. در واقع، عکاسی تبلیغاتی با بهره گرفتن از تجربیات زودگذر یا ماندگار مخاطب، سعی می‌کند این تجربه‌های شخصی و تاریخی را برای تبلیغ و معرفی یک برند یا کالای خاص به خدمت بگیرد.

در عکس زیر یک تلاش ناموفق تبلیغی از شرکت تویوتا به نمایش گذاشته شده است. طراح قصد داشته برای معرفی و تبلیغ مدل آوالون جدید تویوتا، یک پیام عشق اثیری را به مخاطب منتقل کند اما متاسفانه به جای یک تبلیغ جذاب و دعوت کننده، احساسی که به مخاطب می‌رسد این است که خودروی بیچاره طعمه یک هیولای دودی شده است.

یک نگاه گذرا به پشت پرده روانی عکاسی تبلیغاتی

با وجود آن‌که پیشرفت فناوری باعث بهینه شدن و ورود ابزارهای قدرتمندتری در عرصه عکاسی تبلیغاتی شده است، اما المان‌هایی که در پس زمینه این نوع عکاسی بوده است همچنان کاربردی و بدون تغییر باقی مانده است. با اینکه نحوه ارتباط با مخاطب، نسبت به گذشته تفاوت پیدا کرده است اما این ارتباط هنوز به عنوان یک موضوع مهم و مقدس برای تیم‌های تبلیغاتی پا بر جاست، تا از طریق این ارتباط یک تصویر ماندگار از برندهای تجاری خاص در ذهن مشتری ایجاد کنند.

در تبلیغات مدرن، از اصول روانشناسی برای درک عمیق‌تری از مصرف کننده، استفاده گرفته می‌شود. اصول روانشناسی گشتالت که از قدرت ادراک و تاثیرات آن بر رفتارهای انسانی صحبت می‌کند، روشی فوق‌العاده مفید برای تبلیغ کنندگان ارائه می‌دهد.

عکاسی تبلیغاتی ، یکی از ابزارهای نشان دهنده قدرت اصول روانشناسی گشتالت است. تصویر در اینجا، راوی یک داستان بر اساس تجربیات شخصی مخاطب است. بر اساس اصول روانشناسی گشتالت، شما از یک مفهوم کلی چیزی را دریافت می‌کنید که لزوما به اجزاء آن مرتبط نیست! مثلا شما اگر تعداد زیادی عکس را با سرعت زیاد به حرکت در بیاورید، یک موجود زنده در حال حرکت خلق می‌کنید که همان شیوه انیمیشن‌سازی است، اما این موجود متحرک، الزاما با اجزای خود که همان تصاویر تنهای بی جان هستند؛ در ارتباط نیست.

در واقع، ذهن ما داده‌های بصری را به صورت غیر خطی و خلاق دریافت و تفسیر می‌کند. در ابتدا یک کلیت از تصویر را برداشت کرده و بعد بر روی اجزا ساده و آشنا که حاصل تجربیات شخص است، تمرکز می‌کند.

 

 

در عکس تبلیغاتی زیر، تولید کننده کفش‌های ورزشی به نام Pearl Izumi ، با بی‌توجهی به حس بسیار قوی و دردناکی که نسبت به مرگ یک حیوان خانگی وفادار به نام سگ به وجود می‌آید و حاصل تجربه‌های شخصی ماست، در این عکس به دنبال تبلیغ این مفهوم است که تولیداتش به شما اجازه می‌دهد تا بیشتر بدوید! اما متاسفانه عدم توجه به اصول روانشناسی و تجربیات شخصی، باعث ایجاد یک ضد تبلیغ شده است. کفش‌های ورزشی آخرین چیزی است که بیننده در تصویر مشاهده می‌کند.

در واقع، جزییات موضوع یا داستان اصلی در تصاویر با دین چندباره عکس است که برای مخاطب کشف می‌شود؛  و به همین دلیل است که توجه به اولین برداشتی که از تصویر می‌شود، اهمیت فوق العاده‌ای دارد.

به عکس بعدی توجه کنید که یک تبلیغ از یک پارک تفریحی در ونکوور است. این تبلیغ قرار است به ما، هیجانی را که در این شهربازی تجربه می‌کنیم را، منتقل کند ؛ اما غفلت از برداشت اولیه، باعث شده که این تصویر به ما کابوس و ترس را القا کند، چون اولین چیزی که توجه مخاطب را جلب می‌کند، تصویر مار است که حاصل فوبیاهای شخصی ما از جانوری به نام مار است.

 

سخن پایانی :

عکاسی مانند سایر هنر‌ها و حرفه‌ها، از اصول و قواعد خاص خود پیروی می‌کند و چنانچه این اصول و قواعد به درستی و در جای خود استفاده نشوند، ارزش هنری عکس از دست خواهد رفت. عکاسی تبلیغاتی نیز، تابع اصول و قواعد مختص به خود است و اتفاقا از حساسیت بیشتری برخوردار است، زیرا در عکاسی تبلیغاتی‌ ، ما قصد داریم محصول یا خدماتی را به یک مشتری بالقوه نشان دهیم و با مضمونی که در عکس ارائه می‌دهیم در او ایجاد نیاز کرده و او را ترغیب به خرید نماییم و در نهایت از او یک  مشتری بالفعل بسازیم. هر گونه اشتباه یا سهل‌انگاری در عکاسی تبلیغاتی ، می‌تواند منجر به از دست رفتن سرمایه هنگفتی شود و لطمات جبران ناپذیری را به برند تحمیل نماید.